Hogyan szavazhat a mozgásában gátolt választópolgár, aki nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben? Ilyen esetben – amennyiben a választópolgár a szavazókör területén tartózkodik – a szavazásra mozgóurna útján van lehetőség. Ekkor – írásbeli kérelemre – a szavazatszámláló bizottság két tagja felkeresi a választópolgárt szavazásának lehetővé tétele érdekében. A mozgóurnás szavazásra vonatkozó igényeket a szavazás napja előtt a helyi választási iroda vezetőjénél, a szavazás napján a szavazatszámláló bizottságnál lehet írásban bejelenteni. (A külképviseleteken mozgóurnás szavazásra nincs lehetőség.) Figyelem! Aki a szavazás napján nem a lakcíme szerinti szavazókör területén (pl. kórházban) tartózkodik, csak akkor szavazhat, ha igazolással rendelkezik. Az igazolás birtokában fel kell vetetnie magát azon szavazókör névjegyzékébe, amelynek területén tartózkodik. Az igazolást a lakóhelye szerint illetékes jegyzőtől igényelheti. Ezen igazolás birtokában kell aztán mozgóurnát igényelni. A mozgóurnás szavazásra vonatkozó igényeket a szavazás napja előtt a tartózkodás helye (pl. kórház) szerint illetékes helyi választási irodánál, a szavazás napján pedig az igazolással szavazók számára kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottságánál lehet írásban bejelenteni.
Hogyan gyakorolhatja a választójogát az a választópolgár, aki nem tud olvasni, illetőleg, akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban? Az a választópolgár, aki látássérült vagy nem tud olvasni, illetőleg akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, a szavazókörben igénybe veheti más választópolgár – ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes – segítségét. Segítőit a szavazófülkébe is magával hívhatja.
Mely okmányokkal igazolhatja a választópolgár a személyazonosságát és lakóhelyét? A szavazáskor az alábbi érvényes igazolványok alkalmasak a személyazonosság igazolására:
- a lakcímet tartalmazó személyazonosító igazolvány vagy
|
{ |
- személyazonosító igazolvány vagy |
- lakcímigazolvány ÉS |
- útlevél vagy |
|
|
- 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély |
Lejárt érvényességű okmányokkal lehet-e szavazni? A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, őket a szavazatszámláló bizottság köteles visszautasítani. A szavazásra abban az esetben sincs mód, ha a polgárt a bizottság tagja vagy tagjai személyesen ismerik, és a névjegyzéken is szerepel. Fontos ezért, hogy a választópolgárok a szavazás napja előtt vizsgálják meg okmányaik érvényességét, és időben gondoskodjanak az érvényes dokumentumok beszerzéséről.
Van-e lehetőség rontás esetén a szavazólap kicserélésére? Igen. Ha a választópolgár a borítéknak az urnába helyezése előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, helyébe új lapot ad ki, és ezt a tényt a jegyzőkönyvben rögzíti. A bizottság a rontott szavazólap helyett új lapot személyenként csak egyszer adhat ki.
Érvényes-e a szavazólap, ha nincs lepecsételve a szavazólap? Nem. A szavazatszámláló bizottság egyik tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal látja el a szavazólapot, enélkül a szavazólap nem érvényes.
Érvényes-e a szavazat, ha nincs borítékban? A belföldi szavazókörben történő szavazás során igen. A választópolgár döntése, hogy szavazatát borítékban, vagy anélkül adja le. A szavazatszámláló bizottságnak azonban a szavazólappal együtt külön kérés nélkül át kell adnia a borítékot.
Mikor érvénytelen a szavazólap, a szavazat? Érvényesen szavazni csak a hivatalos szavazólapon szereplő jelöltre, listára lehet. Jelöltre/listára szavazni a jelölt/lista neve feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet.
Érvénytelen az a szavazólap, amely
• nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal,
• a törvényben meghatározottnál több szavazatot tartalmaz.
Érvénytelen az a szavazat, amelyet
• érvénytelen szavazólapon adtak le,
• nem a jelölt neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal adtak le,
• kiesett jelöltre adtak le.
A szavazat érvényességét – ha az egyéb feltételeknek megfelel – nem érinti, ha a szavazólapon bármilyen megjegyzést tettek, a jelöltek sorrendjét megváltoztatták, a jelölt nevét kihúzták, illetve nevet hozzáírtak.
Milyen színű tintával kell lepecsételni a szavazólapot? Erről a választási jogszabályok nem rendelkeznek, erre vonatkozóan egységes előírás nincs.
A pénztár nyitvatartási rendje:
Kedd: 8.00 - 12.00
Csütörtök: 13.00 - 16.00
Az adóügyi előadó ügyfélfogadása:
Csütörtök: 8.00 - 12.00